WordPress łatwy sposób na stronę internetową

WordPress łatwy sposób na stronę internetową

Strona internetowa ułatwia komunikację z klientami i partnerami biznesowymi. Jeśli chcesz prowadzić ją w sposób profesjonalny – zapoznaj się z programem WordPress. To potężne narzędzie, które opanujesz bez wiedzy technicznej. Pokażemy Ci, jak z niego skorzystać, dopasowując go do własnych potrzeb.

Kokpit

Witaj w swoim kokpicie! Ten ekran zobaczysz za każdym razem, kiedy zalogujesz się do swojej witryny. Z jego poziomu można przejść do wszystkich ekranów, na których można zarządzać witryną. Aby dowiedzieć się więcej na temat wyświetlanego w danej chwili ekranu, kliknij kartę „Pomoc” znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu.

 • Nawigacja.

  W menu, które znajduje się po lewej stronie ekranu, wyświetlane są odnośniki do wszystkich ekranów panelu administracyjnego. Aby zobaczyć dostępne podmenu, umieść wskaźnik myszy nad dowolną z jego pozycji. Jeśli chcesz zwinąć to menu w wąski pasek, kliknij strzałkę podpisaną „Zwiń menu”, znajdującą się u jego dołu.Odnośniki na pasku narzędzi, który znajduje się u góry ekranu, pozwalają na dostęp zarówno do kokpitu, jak i do właściwej witryny, a także umożliwiają dostęp do ekranu edycji Twojego profilu i pomocnych informacji o WordPressie.

 • Układ.

  Przy pomocy poniżej wymienionych metod można dostosować ten ekran do własnych upodobań. Podobne ustawienia znajdują się na większości pozostałych ekranów kokpitu.

  Opcje ekranu – Na tej karcie wybrać można wyświetlane moduły oraz liczbę kolumn, w których można je umieścić.

  Przeciąganie i upuszczanie – Aby zmienić ułożenie modułów, można przeciągnąć je na inne miejsca. Aby to zrobić, należy umieścić wskaźnik myszy nad paskiem tytułu wybranego modułu, kliknąć i przytrzymać przycisk myszy, a następnie przeciągnąć moduł w docelowe miejsce. Podczas przenoszenia modułów wyświetlane jest szare pole o przerywanym obramowaniu, które wskazuje gdzie umieszczony zostanie moduł, jeśli w danej chwili puszczony zostanie przycisk myszy.

  Kontrola modułów – Kliknij w tytuł modułu, żeby go zwinąć lub rozwinąć. Jeżeli po najechaniu pojawia się odnośnik “Konfiguracja”, to znaczy, że treść danego modułu można konfigurować.

 • Treść.

  W Twoim kokpicie dostępne są następujące moduły:

  Szybki dostęp – Wyświetla podsumowanie wszystkich treści zawartych na Twojej witrynie i informuje o używanym motywie i używanej wersji WordPressa.

  Najnowsze komentarze – Wyświetla najnowsze komentarze do wszystkich Twoich wpisów. Można wybrać ilość wyświetlanych komentarzy (maksymalnie 30) oraz moderować komentarze wprost z tej sekcji.

  Odnośniki do witryny – Wyświetla znalezione przez wyszukiwarkę blogów Google’a odnośniki do Twojej witryny.

  QuickPress – Pozwala na stworzenie nowego wpisu i opublikowanie lub zapisanie go jako szkic.

  Najnowsze szkice – Wyświetla odnośniki do 5 najnowszych szkiców Twojego autorstwa.

  Blog o rozwoju WordPressa – Najnowsze informacje od twórców WordPressa.

  Pozostałe nowości dotyczące WordPressa – Wyświetla zawartość kanału „WordPress Planet”. Możesz ustawić go tak, aby wyświetlany był dowolny inny kanał z nowościami.

  Wtyczki – Wyświetla najpopularniejsze, najnowsze i ostatnio zaktualizowane wtyczki z katalogu wtyczek witryny WordPress.org.

  Witaj – Zawiera odnośniki do najczęściej wykonywanych zadań przy tworzeniu nowej witryny.

 

wordpress-kokpit

Kokpit

Aktualizacje WordPressa

 • Przegląd.

  Na tym ekranie można zaktualizować WordPressa, a także motywy i wtyczki, które zostały zainstalowane z katalogu witryny WordPress.org, do najnowszej wersji. Kiedy pojawi się nowa wersja dowolnej z tych rzeczy, w menu przy napisie „Aktualizacje” pojawi się liczba dostępnych aktualizacji jako powiadomienie.Ze względu na bezpieczeństwo witryny bardzo ważne jest, aby na bieżąco instalować aktualizacje WordPressa, więc kiedy pojawi się wspomniane powiadomienie, poświęć chwilę na aktualizację swojej witryny. Jest to łatwy proces.

 • Jak uaktualnić?

  Aktualizacja WordPressa jest operacją wymagającą tylko jednego kliknięcia; po prostu kliknij przycisk „Zaktualizuj”, kiedy wyświetlona zostanie informacja o nowej wersji WordPressa.Zaznacz motywy oraz wtyczki, które chcesz zaktualizować, a następnie kliknij odpowiedni przycisk „Zaktualizuj”. Zaznacz pole znajdujące się na szczycie listy motywów lub wtyczek, aby zaznaczyć i zaktualizować je wszystkie równocześnie.

Aktualizacje WordPressa

Aktualizacje WordPressa

Wpisy

Wpisy to posty wyświetlane chronologicznie na głównej stronie Twojego bloga. W przeciwieństwie do stron, wpisy zazwyczaj posiadają formularz do komentowania i są ukazywane w RSSach Twojej strony.

 • Przegląd

  Z poziomu tego ekranu można przejść do dowolnego z wpisów. Możesz dostosować go do swojego stylu pracy.

 • Wyświetlanie treści

  Możesz spersonalizować sposób wyświetlania treści na tym ekranie na kilka sposobów:

  • Ukrywając lub pokazując określone kolumny według potrzeb. Wybierając liczbę wyświetlanych wpisów. Całość można kontrolować przy pomocy ustawień dostępnych w karcie „Opcje ekranu”.
  • Filtrując listę wpisów za pomocą odnośników. umieszczonych pod tytułem strony, można szybko zawęzić wyświetlane wpisu według wybranego statusu: wszystkie, opublikowane, szkice czy te znajdujące się w koszu.
  • Wyświetlane mogą być wyłącznie tytuły wpisów lub również wypisy z nich. Wybierz preferowany tryb wyświetlania przy pomocy przycisków znajdujących się w górnej części listy wyświetlanej po prawej stronie.
  • Filtrując listę, wykorzystując do tego rozwijane menu, znajdujące się ponad tabelą z wpisami. Można wybrać określony miesiąc, autora czy kategorię. Trzeba wybrać interesujące parametry oraz kliknąć przycisk „Przefiltruj”.
 • Dostępne działania

  Umieszczenie wskaźnika myszy nad wierszem listy wpisów spowoduje wyświetlenie odnośników, które pozwalają na zarządzanie wybranym wpisem. Przy pomocy tych odnośników możliwe jest wykonanie następujących działań:

  • Edytuj przenosi na ekran edycji wpisu. To samo dzieje się po kliknięciu tytułu wpisu.
  • Szybka edycja umożliwia edycję metadanych wpisu bez opuszczania tego ekranu.
  • Kosz usuwa wpis z tej listy i przenosi go do kosza, skąd można go usunąć na zawsze.
  • Podgląd dostępny jest tylko do szkiców i umożliwia zobaczenie, jak wpis będzie wyglądał po publikacji. Kliknięcie Zobaczprzenosi na witrynę do opublikowanego wpisu.
 • Masowe działania

  Możliwa jest także edycja lub przeniesienie do kosza wielu wpisów jednocześnie. Aby to zrobić, zaznacz wpisy, na których chcesz wykonać wybrane działanie, wybierz to działanie z menu z napisem „Masowe działania”, a następnie kliknij „Zastosuj”.Podczas masowej edycji wpisów możliwa jest jednoczesna zmiana metadanych (kategorii, nazwy autora) wszystkich wybranych wpisów. Aby usunąć wpis z grupy edytowanych wpisów, kliknij symbol „x”, znajdujący się przy jego tytule w obszarze masowej edycji, który się pojawi.

Podstawowe informacje

Podczas instalacji programu WordPress na twojej skrzynce pocztowej pojawi się wiadomość mailowa z loginem i hasłem administratora. Zaloguj się pod wskazanym adresem i zacznij ustawiać bazowe informacje na własnej witrynie WWW.

Najpierw ustaw tytuł strony. Zrobisz to wybierając: Ustawienia, a następnie Ogólne. Jeśli ma to być np. serwis firmowy, wpisz po prostu nazwę swojej firmy.

W opisie możesz zamieścić kilka słów o tym, czym charakteryzuje się twoja branża. Pole to może oczywiście pozostać puste.

Ustawienia ogólne

Ustawienia ogólne

Dodaj podstrony

Zanim zaczniesz dodawać poszczególne podstrony zastanów się, jakie treści chcesz na nich umieszczać i ile zakładek będzie Ci potrzebnych. Na początek warto rozrysować sobie \cały układ na kartce papieru. Przemyśl też jakie treści powinna zawierać strona startowa oraz czy potrzebujesz podstronę z ofertą, kontaktem i mapką dojazdową do firmy. Jeśli masz już w głowie plan budowy witryny, przejdź do zakładki Strony i wciśnij Dodaj nową.

Dodaj nową stronę

Dodaj nową stronę

Menu

Aby utworzyć własne menu, nadaj mu nazwę powyżej i kliknij „Utwórz menu”, a następnie wybierz elementy takie, jak strony, kategorie lub własne odnośniki z lewej kolumny, aby je w nim umieścić.

Po dodaniu pożądanych elementów, uporządkuj je wedle woli poprzez klikanie i przeciąganie ich. Możesz także kliknąć każdy element, aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji konfiguracji.

Kiedy ukończysz tworzenie swojego własnego menu, nie zapomnij kliknąć przycisku „Zapisz menu”.

Menu

Menu

Motywy

Program WordPress posiada trzy darmowe skórki do wyboru. Skórki to nic innego, jak podstawowy szablon i szkic strony. Jeśli chcesz bardziej wyróżnić się w Internecie, możesz w zasobach Sieci znaleźć inne motywy. Pamiętaj jednak, że niektóre z nich są płatne. Aby wgrać skórkę znalezioną w Sieci, wciśnij przycisk Wyślij na serwer, a potem przenieś tam spakowany plik.

Możesz znaleźć dodatkowe motywy dla swojej witryny przy pomocy przeglądarki/instalatora na tym ekranie, który wyświetla motywy z katalogu motywów WordPressa. Motywy te są projektowane i zaprogramowywane przez osoby trzecie, dostępne nieodpłatnie i zgodne z licencją WordPressa.

 • Przegląd. Możesz szukać motywów pod kątem wyrażeń zawartych w nazwie wtyczki, nazwy autora lub tagów albo wyszukać czegoś przy pomocy ściślejszych kryteriów zawartych w sekcji „Filtr właściwości”. Możesz także przejrzeć polecane, najnowsze oraz ostatnio zaktualizowane motywy. Kiedy znajdziesz motyw, który Ci się spodoba, możesz go podejrzeć lub zainstalować.Możesz wysłać motyw na serwer własnoręcznie, jeśli pobrano już zawierające go archiwum ZIP na komputer (upewnij się, że pochodzi ono z zaufanego i oryginalnego źródła). Możesz dokonać tego również w tradycyjny sposób: kopiując folder motywu przez FTP do katalogu /wp-content/themes.
 • Podgląd i instalacja. Po wygenerowaniu listy motywów możliwe będzie obejrzenie i zainstalowanie dowolnego z nich. Kliknij ikonę motywu, który Ci się spodobał, aby zobaczyć jego podgląd na pełnoekranowej stronie.Przed zainstalowaniem motywu można podejrzeć jak będzie wyglądać witryna oraz ustawić dostępne w motywie opcje. Po wybrani klawisza „Zainstaluj” znajdującego się w na górze lewego panelu motyw zostanie pobrany będzie gotowy do aktywacji po ściągnięciu. Motyw można aktywować wybierając odnośnik „Włącz”, znajdujący się pod obrazkiem motywu. Istnieje również możliwość obejrzenia jak wygląd witryna z inny, motywem – należy użyć odnośnika „Podgląd”.
Zainstaluj motywy

Zainstaluj motywy

Widget

Otwierając zakładkę Wygląd, a następnie Widgety. Możesz swobodnie dodawać i usuwać komponenty, z których składa się strona. Do wyboru masz:

 • archiwa,
 • chmurkę tagów,
 • kalendarz,
 • kategorie,
 • listę najnowszych komentarzy,
 • listę najnowszych wpisów,
 • listę odnośników,
 • kanał subskrypcji RSS,
 • wyszukiwarkę,
 • tekst lub HTML,
 • listę kategorii wpisów.

Chwyć interesujący cię motyw i przeciągnij kursorem na boczny pasek w wybrane miejsce np.: do stopki, do głównego paska, lub do paska bocznego.

 

Widgety

Widgety

Dodaj komentarz