Jak przetłumaczyć motyw lub wtyczkę WordPress za pomocą Poedit

Program Poedit

Otwartoźródłowy program do komputerowego wspomagania tłumaczenia dokumentacji i interfejsu użytkownika. Jest to graficzny interfejs dla oprogramowania GNU gettext używający plików z rozszerzeniem .po. Oferuje możliwość zarządzania projektami i podświetla nieprzetłumaczone fragmenty tekstu.

Poedit to darmowy program do tworzenia i edytowania tłumaczeń interfejsu użytkownika dla programów i stron internetowych korzystających z Gettext. Za pomocą programu możliwe jest tłumaczenie plików językowych WordPress.

Program dystrybuowany jest jako wolne oprogramowanie wraz z kodem źródłowym na warunkach licencji MIT. Dostępne są wersje oprogramowania przeznaczone dla systemów operacyjnych Linux, macOS oraz Windows. Wiele popularnych dystrybucji Linuxa (na przykład Ubuntu) pozwala instalować Poedit bezpośrednio ze standardowych repozytoriów.

Interfejs programu wykorzystuje bibliotekę wxWidgets. Począwszy od wersji 1.1.1 program wykorzystuje pamięć tłumaczeniową funkcjonującą dzięki wykorzystaniu biblioteki Berkeley DB(ang.). Katalogi tłumaczenia mogą zostać zaimportowane i znane frazy tłumaczenia będą automatycznie pobierane z katalogu.

Od wersji 1.3.5 program wspiera system OS X.

Poedit 2.2.3

Strona domowa: https://poedit.net
Licencja: Freeware

Jak przetłumaczyć motyw lub wtyczkę WordPressa?

Motywy i wtyczki WordPress korzystają z uniwersalnego mechanizmu ułatwiającego tłumaczenie wyświetlanych przez nie tekstów opartego na popularnym narzędziu GNU gettext.

Tłumaczenie w WordPress sprowadza się do utworzenia dwóch plików: .po i .mo i umieszczeniu ich w odpowiednim miejscu w katalogu motywu lub wtyczki WordPress najczęściej w lokalizacji:

  • wp-content > themes > motyw > languages
  • wp-content > languages

dla polskiego tłumaczenia będą to pliki: pl_PL.po oraz pl_PL.mo

Plik MO
Plik PO
Plik POT

Zmodyfikowane pliki z tłumaczeniem PO i MO zapisujemy i wrzucamy na serwer.

Dodatkowe funkcje w Poedit Pro

Dodatki WordPress wymagają aktualizacji do wersji Poedit Pro. Uaktualnij, aby wykorzystać wszystkie dodatkowe funkcje wersji Pro, która rozumie motywy i wtyczki WordPress i ustawia wszystko za Ciebie. Możesz skupić się na tłumaczeniu i nie musisz martwić się o szczegóły techniczne. W wersji darmowej wszystko trzeba zrobić ręcznie.

  • Podpowiedzi z pamięci tłumaczeniowej online
  • Wolne od zmartwień ustawianie motywów i wtyczek WordPress
  • Wyodrębnij ciągi z szablonów Twing
  • Lista słów i statystyki
  • Pierwszeństwo w osobistym wsparciu

Comments (1)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Strona internetowa w usłudze abonamentowej z hostingiem oraz domeną

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów oferujemy usługę zaprojektowania i utrzymania strony internetowej w abonamencie, hostingiem oraz domeną.